28 Kasım 2015 Cumartesi

Fedora 23 Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler


Fedora dağıtımının kalbimde özel bir yeri vardır ancak nicedir Debian kullanmaktaydım. Son zamanlarda ihtiyaç duyduğum bazı güncel paketlerden ötürü önce "Arch Linux" dağıtımına oradan da eski dost Fedora dağıtımına taşındım.

Her ne kadar "Arch Linux" bağımlılık yaratacak bir kullanım sunsa da son tercihimin Fedora olmasının sebeplerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Bilindiği üzere Fedora dağıtımı kendi web sitesi üzerinden "Workstation, Server, Cloud" olmak üzere üç temel versiyona ayrılmış olarak indirmeye sunuluyor.Ben sistemime kullanım amacıma uygun bulduğum Fedora 23 Workstation Cinnamon spinini kurmakta karar kıldım. Bu tercihi yapmamdaki ana etken olur da ileride sahipli fglrx sürücülerini kullanacak olursam gnome ile ilgili bazı olası sorunlardan kaçınmak istememdi. (Bu malum sorunun çözümü ile ilgili ayrıca bir yazı paylaşacağım.)

İlk İzlenim:


Öncelikle "Gnome 3.18" ile gelen ana dağıtımda işleri basit tutmayı sürdürdüklerini övgü ile söyleyebilirim. Ayrıca geliştiriciler için sunulan kullanışlı proje aracı da övgüyü hakkediyor. Bunun yanı sıra Gnome-Boxes ile ayarlarla boğuşmadan basitçe bilgisayarlarında sanallaştırma yapmak isteyen kullanıcılar memnun edilmek istenmiş. Gnome projesi ilham aldığı Mac OS X arayüzünün hiç de gerisinde kalmadığı gibi dokunmatik tabir edilen araçlara ilişkin desteği de bir adım ileri taşımış. Açılışta çalışan sihirbaz ile kolayca Google gibi çevrimiçi araçlarınızı entegre edebilecek ve Google drive desteği alabileceksiniz.

Üstelik Google Drive dosyalarınızı Gimp, Gedit, LbreOffice gibi uygulamalarınızla açabilirsiniz.Güvenlik Alışkanlıkları:


Öncelikle güvenli bir sistemin ön şartı için gereken alışkanlık sisteminizi güncel tutmak. Fedora ayarları arasında grafiksel kullanım arayüzü içeren oldukça pratik bir firewall aracına sahipsiniz. Ayrıca SeLinux da ipucu ve uyarıları ile güvenliğinize yardımcı olacak ancak tüm bunlara rağmen herhangi bir bug sisteminizin güvenliğini zedeleyecektir. Bu zaafiyeti de güncellemeleri takip ederek giderebilirsiniz. Fedora sisteminizi güncel tutmanız için gereken komut ise çok basit:

sudo dnf update

Bir Eksiğin Giderilmesi:


Pek çok dağıtım gibi Fedora da multimedia codec gibi araçları ana repolarında içermeden dağıtılmak zorunda. Bu eksiği gidermek ve dağıtımınızın paket içeriğini zenginleştirmek için "Rpm Fusion Free" ve "Rpm Fusion Non-Free" repolarını eklememiz gerekmekte. Bunu da yine kolayca yapmak için aşağıdaki komutu terminale girmeniz yeterli (Değiştirmeden tırnak işaretleri ile birlikte):

 su -c 'dnf install http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm'

Bu repoları bir kez etkinleştirdikten sonra ilk kurmanızı önereceğim program da VLC olacaktır. Sadece terminale aşağıdaki komutu girin:

 sudo dnf install vlc

Yine eğer tavsiyelerimin bir ehemmiyeti olacaksa en kullanışlı player olduğunu düşündüğüm Clementine bir hayli işinize yarayacaktır. (Diğer bir favorim de Banshee):

sudo dnf install clementine

Pek çok codec ve Microsoft Fonts, Java, Atom ve Brackets gibi ideler, Flash vb araçların kurulumu ile tek tek uğraşmaktansa (repo ekleme, update ve install komutları vs.) Fedy installer aracı ile hem iş gücünden hem vakitten kazanabilir ve çeşitli sistem ayarlarını kolayça yapabilirsiniz. Fedy İnstaller aracını kurmak için ise terminalinize aşağıdaki komutu girin.

 bash -c 'su -c "curl http://folkswithhats.org/fedy-installer -o fedy-installer && chmod +x fedy-installer && ./fedy-installer"'
Birkez Fedy İnstaller aracını kurduktan sonra çalıştırın ve listeden inastall butonlarına tıklayıp sıra ile kurulumların bitmesini beklemeniz yeterli. Elbette size yönetici parolanızı soracak.


Gnome masaüstü ortamı kullananlar ayrıca masaüstlerini özelleştirmek için "Gnome İnce Ayar Aracı" isimli uygulamaya ihtiyaç duyacaklar:

sudo dnf install gnome-tweak-tool

 "Gnome İnce Ayar Aracı" kurulduktan sonra seçtiğiniz bir temayı yükleyebilir, masaüstü ortamınıza eklentiler ekleyebilir, pencere davranışı, pencere düğmeleri, çoklu masaüstü ayarları, masaüstü simgeleri vb unsurları özelleştirebilirsiniz. Gnome masaüstü ortamında "Yazılımlar" isimli araçla görsel bir arayüz üzerinden de program ekleyip kaldırmanız mümkün.

Debian ile ilgili olarak şikayetim olan güncel paketleri halihazırdaki sistemin tutarlılığını etkilemeden kurmanın güçlükleri ile uğraşma derdi olmadığı gibi, belki de benim beceriksizliğimden çözemediğim Arch üzerindeki Eclipse ile ilgili sorunlarım ortadan kalmış bulunmakta. Hala pek çok konuda Arch wikisinden faydalandığımı da belirteyim.

Sonuç Olarak:


Fedora 23 etkileyici ve yenilikçi yanlarıyla dikkat çekiyor. Linux dünyasının inovasyona önem veren lider ekiplerden biri oldukları da herkesçe malum. Özellikle geliştiriciler için hem tutarlı hem de güncel bir sistem oluşturmayı başarmışlar. En büyük eksilerinden biri olarak görülebilecek olan ilk etapta başlangıç düzeyi için zor olabileceği algısı ve Nvidia sahipli sürücülerini kurarken döktürebileceği ter ile belki kimi kullanıcıların ilk tercihi olmayacaktır. Özellikle nvidia konusunda kolaylık isteyenler ve Fedora tabanında kalmayı düşünenler için ise "Korora" isimli dağıtımı önerebilirim. Fedora 23 dağıtımını popüler tüm masaüstü ortamı spinleri ile indirebileceğiniz gibi istediğiniz masaüstü ortamını sonradan da yükleyebilirsiniz. Fedora ile ilgili ipuçları konusunda ise İngilizce ile ilgili sorununuz yoksa "Tecmint" web sitesi bir hayli faydalı olacaktır.

Özet olarak I LOVE FEDORA.

4 yorum:

  1. Emege saygıeline yüreğine saglık

    YanıtlaSil
  2. Merhaba, Peki wireless sorununu nasıl çözebiliriz. Malum bu sistemde de wifi driver tanımıyor ve kurulumu tam bir baş belası benim için.

    YanıtlaSil