28 Kasım 2015 Cumartesi

Firefox Sync

Firefox Sync sık sık sistem kurmak durumunda kalan bilgisayar kullanıcılarına yardımcı olabilecek bir özellik.İnternet geçmişimizi ve kısayollarımızı bize geri getiriyor.Yakında diğer web browserlardaki özellikleri de inceleyeceğim.Ancak kişisel bilgisayarımda Firefox kullandığım için ilk onu yazayım dedim.     

Daha detaylı olarak bahsedecek olursak Firefox Sync, kullanıcıların yer imlerini, tarayıcı geçmişini, tarayıcı ayarlarını, şifreleri, otomatik doldurulan formları ve en son açılmış 25 sekmeyi birden fazla bilgisayarda senkronize etmeye olanak tanır. Firefox Sync, verileri şifreleyerek, kullanıcı bilgisinin dışarıya çıkmasını engeller.
Firefox Sync, ayrıca şirket veya kuruluşlar için kendi sunucularını kurma imkanı tanımıştır. Eğer kendi sunucunuzu kurarsanız veriler Mozilla sunucularına değil kurulan sunuculara aktarılacaktır. 

Firefox Sync'ı aktifleştirmek için ilk olarak Firefox tarayıcınız açıkken sağ üst köşedeki işaretli bölüme tıklayarak Firefox menüsünü açmanız gerekir. Daha sonra açılan kısımda yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilir veya var olan hesabınıza bağlanabilirsiniz.

GNU hareketinin öncüsü R. Stallman ilke olarak bu ve benzeri bulut senkronizasyonu servislerine karşı bir duruş sergilemekte ve bir güvenlik açığı sebebi ve kullanıcının gizlilik hakkını ihlal olarak eleştirmektedir.

Pek çok kullanıcı ise bu hizmetleri zaman kazandırıcı ve bazen işler için gerekli olarak değerlendirmekteler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder