29 Kasım 2015 Pazar

Ubuntu 15.10 Wily/15.04 Vivid/14.04 Trusty/12.04 Precise/Linux Mint 17.x/17/13 Masaüstü Nasıl Özelleştirilir

Sevgili dostlarım yaşadığımız veya çalıştığımız alanların zevkimize göre hazırlanmış olması motivasyonumuz üzerinde önemli bir etkendir. Özellikle bilgisayar yazılımları gibi (tabi özgür yazılım dünyasını baz alırsak) tamamen kullanım ihtiyaçlarımız doğrultusunda ve en etkin biçimde kullanabileceğimiz şekilde özelleştirebildiğimiz araçların bir de görselliklerinin gözümüze ve gönlümüze hitap etmesi paha biçilemez bir değerde olabiliyor.

Şanslıyız ki Linux Dünyasında pek çok Masaüstü Ortamı (Desktop Environment) seçeneğimiz olduğu gibi bunların her birini de ayrı ayrı kişiselleştirme seçeneğimiz var.

Öncelikle Ubuntu, Mint ve türevleri kullanıyorsanız dağıtımların ana masaüstü ortamı seçenekleri Gnome Masaüstü ortamından çatallandığından (FORK) temelde aynı tema alt yapılarını kullandıkları söylenebilir.

Gelelim Masaüstümüzü Özelleştirmeye:

Cinnaman Masaüstü ortamı kullanıyorsak (Linux Mint için varsayılan)
KDE ve Cinnamon (gnome çatallaması) kendi varsayılan olarak gelen araçları ile tama indirilip özelleştirilebilir. KDE için yazının devamında yer alan "Manuel Olarak Tema Kurulumu" yönergeleri izlenerek KDE-look.org sitesinden indirilen temalar kullanılabilir.
Cinnamon masaüstü ortamına dönecek olursak sistem ilk kurulduğunda genellikle ekranın alt kısmında yer alan paneldeki menüden "Ayarlar" seçeneğine tıkladığımızda gelen denetim araçları:


Gördüğünüz gibi Arkaplanlar, Efektler, Temalar ve Yazı Tipleri araçları yanyana sunulmuş vaziyette. Temalar simgesine tıkladığımızda açılan pencerede sistemimizde yüklü olan temaları görürüz. Pencere Kenarlıkları, Simgeler, Demetimler, Fare İmleci ve Masaüstü gibi özelleştirmek isteğimiz kısımların karşılarındaki kutucuğa tıklayarak zevkimize hitap eden bir tema seçebiliriz. Farzedelim sistemde bize hitap eden bir tema yüklü değil. Bu durumda listenin tam altında yer alan "Masaüstü teması ekle/kaldır" düğmesine tıklamanız yeterli. Düğmeye tıkladığınızda açılan pencerenin üst sekmesinde Kurulabilir temalar (çevrimiçi) sekmesine tıklayıp tema listesini görüp beğendiğinizi seçerek seçili öğeleri kur veya güncelleye tıklayıp kurabilirsiniz:

(mesela sisteminizin mac os x gibi görünmesini sağlayacak temalar için sağ üsteki arama kutucuğuna sadece mac yazmanız yeterli.)
Ubuntu 14.04.x, 15.04 veya 15.10 ile Unity masaüsütü ortamı kullanıyorsak;

Öncelikle Unity Tweak Tool isimli aracı kurmalıyız. Bunu kolayca yapmak için de Uçbirime (Kolayca çalıştırmal için CTRL ALT ve T tuşlarına aynı anda basmanız yeterli) girmemiz gereken komut şu:

sudo apt-get install unity-tweak-tool

Kurulum için kullanıcı şifrenizi soracak şifreyi girip ENTER tuşuna bastıktan sonra da onayınız istenecek sadece E tuşunu basıp tekrar enter tuşuna basarak devam edebilirsiniz.


Unity, bir Gnome 3 forku (çatallaması) olduğundan GTK temaları ile uyumludur. Unity için daha doğrusu ubuntunuz için kolayca tema bulmak ve kurmak istiyorsanız size aşağıdaki linki önereceğim:

http://www.noobslab.com/p/themes-icons.html

Sitenin İngilizce olması sizi korkutmasın sadece bir tema adına tıkladığınızda o temanın ekrangörüntülerine ve kurmanız için gereken Uçbirim komutlarına ulaşacaksınız. Komutları sırasıyla seçip kopyalayıp terminale yapıştırıp ENTER tuşuna basarak çalıştırmanız yeterli.

Bir örnek vermek gerekirse çok populer olan zkitwo, zukiwi ve zuki temalarını kurmak için sadece:

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
 sudo apt-get update
 sudo apt-get install zukitwo zukiwi zukitrekomutlarını ternimale girmemiz yeterli. Yükleme tamamlandıktan sonra unity-tweak-tool aracını çalıştırarak temamızı seçebiliriz.

Bu temalar aynı zamanda gnome masaüstü ortamını da desteklediğinden Gnome masaüstü ortamı kullanıyorsanız tek yapmanız gereken sadece Termainal üzerinden gerekli araçları kurup sonra da temanızı seçmek (Öncelikle "User Themes" eklentisini etkinleştirmeyi unutmayın):

 sudo apt-get install gnome-tweak-tool


sudo apt-get install gnome-shell-extensions
MANUEL OLARAK TEMA KURULUMU:


Gnome/Mate, Xfce kullanan veya unity, cinnamon kullanan bir dağıtım kullanıyor olsanız da elle bir tema indirip yüklemek isteğinizde yapmanız gereken de oldukça basit.

Öncelikle bilmeniz gereken linux çekirdekli işletim siteminizde:
Temalar;
/usr/share/themes dizini içerisinde
Simgeler;
/usr/share/icons dizini içerisinde tutulur.

Gnome-look.org ya da Xfece-look.org sitesinde indirdiğiniz bir temayı yönetici yetkisi ile çalıştırdığınız arşiv programı ile ya doğrudan /usr/share/themes dizinine açarsınız ya da direkt arşivi açıp daha sonra bu dizine kopyalarsınız. Bu işlemi terminal üzerinden yapmak isterseniz:

Öncelikle bir themes dizini oluşturun

cd ~ && mkdir .themes

Sonra temanızı bu dizine indirin daha önce indirdiyseniz kopyalayın.

cd ~/.themes && tar xvzf TEMADOSYASIADI.tar.gzGnome masaüstü ortamını ubuntu üzerinde kullanıyorsak Uçbirimi açarak girmemiz gereken iki komutumuz var:

sudo apt-get install gnome-tweak-tool


sudo apt-get install gnome-shell-extensions

Gnome ince ayar aracını çalıştırıp  görünüm sekmesinde tema ayarlarını yapabilirsiniz. Öncelikle eklentiler kısmında "User Themes" eklentisini aktif etmeniz lazım. Shell temalarını görünüm sekmesinde iken listenin en altında gnome shelll seçimini yaptığınız bölümün hemen önündeki dizin sekmesine tıklayarak doğrudan dosyayı seçip kurabilirsiniz.Ubuntu sisteminiz üzerinde Firefox veya Chrome tarayıcınız herhangi bir değişiklik yapmadıysanız indirdiğiniz dosyaları İndirilenler dizininde saklar. Bu durumda indip arşiv aç diyerek açtığınız temanın dizini de aynı dizin için de olacaktır (bir den fazla tema içeriyorsa onun dizinine de cd komutu ile girmeniz gerekecek. Terminali açın ve sırasıyla adımları izleyin (takip eden adımlar temaların kopyalanacağı dizin açısından KDE için de geçerlidir):

cd İndirilenler

ls

"Bu komut bize dizin içerisindeki dosya ve dizinleri listeleyecek. Böylece temanızın olduğu dizinden emin olacaksınız."

sudo cp -f /home/KullanıcıAdınız/İndirilenler/TemaDizinininAdı/ /usr/share/themes

Doğrudan /usr/share/themes dizinin içine girip temanızı buraya indirip burada açabilirsiniz.

cd /usr/share/themes
sudo wget TemaDosyanızınTamLinki
sudo tar xvzf TEMADOSYASIADI.tar.gz

Bu da iki yöntem de daha zahmetli olan elle tema yükleme yöntemleridir.

Umarım zevk alarak kullanacağınız bir arayüz luşturmanızda bir yazının bir faydası olur.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder