6 Aralık 2015 Pazar

Manjaro İzlenimleri ve Kurulum Sonrası Birkaç İpucu


Merhaba Dostlar,

Bu ilk blog yazım ve Manjaro Linux hakkında olacak. Yazıda kısaca Manjaro'yu tanıtacak ve ilk kurulumdan sonra yapılması gerekenlerle ilgili küçük ipuçları paylaşacağım.

Manjaro isminin nereden geldiğine ilişkin en güzel açıklamayı Manjaro geliştirici ekibinde bulunun sayın Demiray Muhterem' den bir alıntıyla yapalım:

Manjaro adı Kilimanjaro dağından gelir. Biz bunu Cli-Manjaro olarak düşündük. Arch Cli olduğu için biz de geri kalan Manjaro kısmıyız gibi bir düşünceden hareket ettik.

Neden Manjaro Linux:

Linux maceram Ubuntu ile başladı. Üç seneye yakın Ubuntu kullandıktan sonra daha neler olabilir sorusu insanı rahatsız ediyor ve bir arayışa başlıyorsunuz. Popüler dağıtımların pekçoğunu denedikten sonra son durak Manjaro oldu.Manjaro' da kalma sebebim aslında biraz da felsefi nedenlerle oldu. Bir yıl öncesinde başlayan bu arayış linuxu daha çok incelemeye araştırmaya sevk etti beni. Kişisel olarak bağımsızlığı, insanlığa açık bilgi düşüncemden dolayı bazı dağıtımlar beni kendinden uzaklaştırdı. Bunu yanlış doğru olarak nitelendirmiyorum bu sadece bir düşünce biçimi. Bu arama sürecinde bana en yakın ve sağlam bir dağıtım olarka Manjaro ön plana çıktı. Başlarda zorluklar yaşasamda sabır ve istek sonunda başarmanızı sağlıyor. Gerçi artık Manjaro diğer dağıtımlara göre bence kullanması en kolay dağıtımlardan biridir. Belki kurulum sonra küçük sorunlar olabilir ama onları aştıktan sonra uzunca bir süre konforlu bir şekilde sisteminizi kullanmanızı sağlıyor. Sorun dediğime bakmayın Manjaro Türkiye Forumda küçük bir aramayla sorunsuzca çözülecek birkaç durum.

Birçok yerde şu tür yazılar görüyorum; (yerel ve yabancı bazı platformlarda) “Arch kullanmak istiyorum ama önce alışma süreci olarak Manjaro ile başlayacağım.” diyorsanız yanlış yerdesiniz. Manjaro kullanmak kullanıcı dostu olarak nitelenen pekçok dağıtımdan daha kolay bir dağıtım. Evet bunu mecazi olarak değil gerçek anlamda söylüyorum. Manjaro'yu sisteminize kurduktan sonra nerdeyse hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor, sistem son kullanıcının gereksinimlerini karşılayacak şekilde gelmiş oluyor. Kodekler yüklü, en sık kullanılan medya, grafik vs paketleri hazır, sürücüler yüklenmiş bir şekilde kullanmaya başlıyorsunuz. Tek yapmanız gereken bazı özel paketleriniz varsa paket yöneticisini açıp programınızı kurmak. Manjaro'nun bir diğer avantajı AUR deposunu kullanabilmenizdir (Arch User Repository). Bu sayede küçük özel programlar hariç tüm popüler programlara sahipsiniz demektir. Manjaro yuvarlanan sürümdür fakat; Arch kullanıcılarından ortalama iki haftalık gecikmeyle son sürüme sahip olabilirsiniz. Bu eksi bir özellikten daha çok artı bir durumdur. Paketler Arch'ta yayınladıktan sonra Manjaro ekip ve kullanıcıları tarafından test edilir ve test sonucu başarılı olan güncellemenler yapılır. Diğer pekçok özellik için:

http://manjaro-tr.org/


Her dağıtım ve işletim sistemin olduğu Manjaro kurduktan sonra da yapmanızda faydalı olan bir takım eylemler var. Bunları yapmanız sisteminizi damak tatıyla kullanmanızı sağlayacaktır.
Manjaro ana masaüstü olarak Xfce ve KDE masaüstlerini desteklemektedir. Bununla birlikte neredeyse tüm masaüstlerinin topluluk yayınları mevcuttur (Gnome, Mate, Cinnamon, Openbox, LXQt, Enlightenment, Pantheon, PEK, Fluxbox, i3, Deepin……).

Manjaro' yu nasıl kuracağınız buradaki ana konumuz değil bu yüzden bu kısmı yaptığınızı farzederek kurulumdan sonra ilk yapılması gerekenlerden bahsedelim.

Manjaro Kurulum.
 
1. Her dağıtımda olduğu gibi sistemi güncellemek. Internet bağlantınız sağlandıktan sonra sağ alt köşede yeşil ünlem işaretli bir simege görürsünüz bu simgeyi tıklayarak güncellenizi yapabilirsiniz, veya terminalden şu komutlarla
sudo pacman -Syu

Bu süreçte alınabilecek hatlar için şurayı okuyun. İngilizce bilmenize gerek yok komut satırı olarak verilen yerlerdeki uygulamaları yapmanız yeterli. Zaten Manjaro Türkiye Forumda gerekli konular mevcut

2. Bazı web siteleri ve uygulamarda gerekli olabilecek ve güzel görünmesini sağlayacak fontları yükleyin.
Bunun için Yazılım Ekle/Kaldır ı açın ve AUR deposunu aktif edin.AUR seçeneğini açtıktıktan sonra
ttf-ms-font aratıp kurun veya terminalden

yaourt -S ttf-ms-font

3. Font ve Görüntü ayarları

Daha iyi bir görünüm için şu ayarları yapın veya sisteminize size uygun ayarları seçin.

Tüm ayarlar kısmından görünümü seçin ve resimdeki ayarları uygulayın.

4. Adobe artık linux desteği vermediğinden Firefox için şu ayarları yapın
 
5. Masaüstünü özelleştirin

Tüm ayarlar → Görünüm kısmından temanızı, simgelerinizi değiştirebilirsiniz, Pencere Yönetisi kısmından açılan programların kenarlıklarını değiştirebilirsiniz. Panel seçeneğinden paneli üste taşıyabilir, şeffaflık verebilirsiniz. Yeni temalar ve simgeleri Yazılım Ekle/kaldır' a themes yazarak yeni temalar indirebilir, icons yazarak yeni simge setlerini deneyebilirsiniz.


6. Webcam kayıtlarınız için.

Yazılım Ekle/Kaldırdan

guvcview aratın kurun veya terminalden

sudo pacman -S guvcview

7. Chromium tarayıcıyı tercih edenler için;

Yazılım ekle kaldırdan chromium aratıp kurabilirler ve aur seçeneğini aktif edip

"pepper-flash" kurmayıda unutmayın veya terminalden

sudo pacman -S chromium    

kurulumdan sonra pepper-flash için;

yaourt -S chromium-pepper-flash

8. Hangi dağıtımı kullanıyor olursanız olun o dağıtımın forumuna girip biraz inceleyin, wikisine göz atın. En güzel öğrenme forumlarda gerçekleşir. Lüften kullandığınız dağıtımların forumlarına üye olun.

Manjaro Türkçe Wiki

Bu yazıyla birlikte verilen linkleri de incelemeyi ihmal etmeyin. Olumlu ve olumsuz tüm eleştirileriniz için yorum yapmaktan çekinmeyin.
Sağlıcakla…………

Mustafa Gündoğdu

4 yorum:

  1. Faydalı ve güzel bir döküman olmuş. ALLAH razı olsun. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

    YanıtlaSil
  2. anlatım yeni kullanıcılara çok faydalı olacaktır başarılar

    YanıtlaSil
  3. Manjaroda 4 tane ana sorun var 1.masa ustundeki simgeleri touchpad cift dokunarak acamiyorsun tuslari tiklaman lazim 2.opera tarayicinin vpnsi acikken flash player calismiyor video izleyemiyorsun 3.flash belleklerde onyukleyici disk yapamiyorsun bunlar halledilirse super olur ben cok ugrastim her turlu yontemi denedim olmadi

    YanıtlaSil