2 Ocak 2016 Cumartesi

Linux Çekirdekli Sistemde HD TV Görüntüsünde Overscan Sorununu Çözmek

Uzunca bir süredir bilgisayarımı bir HD TV aracılığı ile kullanmaktayım. Philips 3D Smart TV amansız bir kazada paneli zarar görünce ucuz yollu bir biçimde bu alışkanlığı sürdürmeyi seçtim. HDMI bağlantısı sayesinde malumunuz kolaylıkla ses ve görüntü ihtiyacınızı karşılamak mümkün. Malesef ucuz led televizyonlar da diğerleri gibi overscan özelliğine sahip olsalar da bunu kapatma seçeneğini menülerinde sunmayabiliyorlar. Overscan sebebi ile 1080p ayarladığınız çözünürlüğünüz ekran kenarlarından taşabiliyor ve panelleriniz görülebilir alanın dışında kalabiliyor.

Sahipli ekran kartı sürücüsü kullanıyor iseniz sürücü ile gelen kontrol paneli aracılığı ile tarama ayarlarını değiştirip görüntüyü ekrana uydurabilirsiniz.

Overscan sebebi ile HDMI veya DVI ile bağladığınız TV üzerinde masaüstünüz düzgün görüntülenmiyor ve sahipli sürücüler yerine "AÇIK KAYNAK" tercih ediyorsanız "xandr" ile sorununuzu çözmeniz mümkün.

Öncelikle overscan sorununu sürücüden underscan yaparak gidermesini isteyeceğiz. Bunun için Alt ve F2 tuşunu aynı anda basınca gelen çalıştır penceresine ya da terminal (uçbirim) programınıza aşağıdaki komutu girin:

$ xrandr --output HDMI-0 --set underscan on
Not: HDMI numarası bağlanılan çıkışa göre değişecektir HDMI-0 , HDMI-1 şeklinde.
Komutu girdikten sonra artık görüntünün ekrandan taşmadığını ancak kenerlarda siyah barlar ile doldurulan boşluklar olduğunu göreceksiniz. Bu sorunu gidermek için gireceğiniz komut ise:

$ xrandr --output HDMI-0 --set "underscan hborder" 40 --set "underscan vborder" 25

Bu komutu da girince görüntünün ekrana tam oturması gerekiyor. Aksi takdirde değerler üzerinde oynama yapmalısınız.

Sorunumuzu çözdük ancak her sistem açılışından sonra aynı komutları girmek bir hayli sıkıcı ve vakit kaybı olacaktır. init.d içerisinde açılışta çalışan bir script oluşturarak ya da systemd kullanıyorsanız bu komutları içeren bir hizmet oluşturarak işlemi otomatikleştirebilirsiniz.

Bense en pratik ve düzenlenebilir yolun Gnome masaüstü ortamı için autostart içinde bir kısayol oluşturmak olduğunu düşünüyürom. Bunu yapmak için öncelikle aşağıdaki komutla dosyayı oluşturun:

$ nano /home/kullanici-adi/.config/autostart/ekran.desktop

Not: Burada kullanıcı adı sistemdek kullanıcı adınız. Mesela benim bilgisayarımda uygulama "gedit /home/gokhan/.config/autostart/ekran.desktop" şeklinde olacaktır.

Şimdi dosyanın içerisine şu içeriği yapıştırabilirsiniz:

#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Name=MyScript
GenericName=HDTV
Comment=Overscan Sorunu Gider
Exec=bash -c 'xrandr --output HDMI-0 --set underscan on&&xrandr --output HDMI-0 --set "underscan hborder" 40 --set "underscan vborder" 25'
Terminal=true
Type=Application
X-GNOME-Autostart-enabled=true

CTRL ve O tuşuna aynı anda bir kez basarak değişikliği kaydedip CTRL ve X tuşuna aynı anda bir kez basarak çıkabilirsiniz.

Diğer masaüstü ortamlarının ayarlar panelinde başlangıç uygulaması ekle diyip isteğiniz bir isim ve açıklama ile

bash -c 'xrandr --output HDMI-0 --set underscan on&&xrandr --output HDMI-0 --set "underscan hborder" 40 --set "underscan vborder" 25' 

Komutunu verebilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Esen kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder